Érintésvédelem, érintés elleni védelem felülvizsgálata : Kérjen ajánlatot !
A helyszíni mérés és felülvizsgálat után a jegyzőkönyv az MSZ HD 60364, (MSZ 2364) sz. szabvány, [Msz 172/1.sz.szabvány] valamint a 14/2004. (IV.9.) FMM rendelet előírásai szerint készül. A jegyzőkönyv tartalmazza a részletes mérési eredményeket:
- védővezetős hálózat "földelés" mérése,
- törpefeszültségű rendszerek mérése,
- kettős és megerősített szigetelésű berendezések minősítése.
MSZ HD 60364-4-41:2007 szabvány, az MSZ EN 61140- ből átvett, áramütés elleni védelemre vonatkozó két alapvető fogalmat határoz meg:
"alapvédelem" szakkifejezést a "közvetlen érintés elleni védelem" szakkifejezés helyett (a korábbi, sok évtizedes hazai szóhasználattal „érintés elleni védelem").
Az áramütéses balesetek egy része úgy következik be, hogy az ember (közvetlenül, vagy szerszámon, segédeszközön keresztül) általában a kezével üzemszerűen feszültség alatt álló (szabványos elnevezéssel: ”aktív”) részt érint, ugyanakkor nem szigetelő talajon áll, vagy más testrészével földpotenciálon lévő fémrészhez ér. Ezt a nemzetközi szabványok „közvetlen érintés”-nek, s az ezek megakadályozására szolgáló intézkedéseket „közvetlen érintés elleni védelem” - nek (újabban „alapvédelem”-nek, vagy „áramütés elleni védelemnek normálüzemben”-nek nevezi, a régi magyar szakkifejezés megoldásai valóban az érintést kívánják megakadályozni az aktív részek szigetelésével, burkolatba zárásával vagy megfelelő (érinthető távolságon kívüli) elhelyezésével. - ( basic protection) -
"hibavédelem" szakkifejezést a "közvetett érintés elleni védelem" szakkifejezés helyett (a korábbi, sok évtizedes hazai szóhasználattal „érintésvédelem”).
Az áramütéses balesetek nagy része úgy következik be, hogy a balesetes a villamos szerkezet olyan részét (úgynevezett „test”-ét) érinti meg, amely üzemszerűen feszültségmentes, de hiba (testzárlat) következtében feszültség alá kerül . Ezt a nemzetközi szabványok „közvetett érintés”-nek, s az ezek megakadályozására tett intézkedéseket „közvetett érintés elleni védelem”-nek (újabban nagyon nem szerencsés elnevezéssel „hibavédelem”-nek) nevezi. A magyar (és német) szakmai köznyelv ezt továbbra is a korábbi, csaknem százéves elnevezéssel „érintésvédelem”-nek hívja. -(fault protection)-
Vissza a főoldalra. Katt ide.
|